Cirkadián ritmus

A cirkadián ritmus tulajdonképpen egy napi biológiai óra, egy olyan 24 órás ciklus, ami az élőlények biokémiai, fiziológiai folyamataiban szabályos napszakiritmus szerint ismétlődik.

Napszaki ismétlődést mutat például a táplálékfelvétel vagy az alvás, de hasonló mintát követ egyes hormonok termelődése, a sejtek megújulása és a testhőmérséklet normál ingadozása is. Ezek a folyamatok biztosítják a szervezet működéséhez szükséges energiát és teszik lehetővé a pihenés alatti feltöltődést. Lelki folyamatainkat és hangulatunkat is befolyásolja.

Első dokumentált megfigyelése Androszthenészhez fűződik, aki a Kr. e. 4. században Nagy Sándor hadjáratainak megörökítésekor egy tamarinduszfa leveleinek napi mozgását is leírta.

A növények fénnyel való kapcsolata, a nappalok és éjszakák hosszúsága, különböző élettani reakciókat váltanak ki. Ez a folyamat szabályozza a hajtások, gyökerek növekedését, levelek elvesztését, illetve a virágzást is. Egyes növények a sok fény hatására borulnak virágzásba, másfajtákat sötétben kell tartani ahhoz, hogy gyönyörködhessünk bennük.

Az állatok számára is létfontosságú, hogy tisztában legyenek a nappalok hosszával, így tájékozódnak, hogy az év melyik szakában járnak. Ennek hatására fizikai és viselkedésbeli változások alakulnak ki.

Bundázatuk vagy tolluk színe, mennyisége, megváltozik. Elindíthat egyfajta vándorlási folyamatot (pl.költöző madarak) megváltoztatja táplálkozási és szexuális szokásaikat.

 

Mindez a hétköznapi ember napi aktivitására is hatással van. Hogyan? Következő bejegyzésünkből kiderül!