Este 10h-kor olyan éber a gyermeke mintha déli 12h lenne? Tudjuk a megoldást!
Nálunk embereknél a cirkadián ritmust a sejtjeinkben megtalálható gének szabályozzák belülről, bizonyos külső hatások (világosság-sötétség, étkezés, munkavégzés, mozgás, társas kapcsolatok) pedig kívülről befolyásolják. Ennek a bonyolult rendszernek a kialakításáért és fenntartásáért az agy alsó felületén található hipotalamusz egyik idegsejtcsoportja a felelős. Ez az idegsejtcsoport rendezi össze sejtjeink-szerveink belső ritmusát a külső behatások ritmusával. Vagyis szabályozza a tobozmirigy melatonintermelését.
A melatonin egy az alvási ciklust irányító hormon. Sötétség hatására fokozódó felszabadulása jelzi a szervezetnek, hogy éjszaka van. Ennek szintje biztosítja a pihentető mély alvást, a friss ébredést és az aktív, fáradtság nélküli nappalokat. Kiválasztása gyermekkorban van a tetőpontján, 20 éves kor után lelassul, 40 éves kortól jelentősen csökkenni kezd, míg időskorra teljesen megszűnik. Ennek következményeképp jelentkezhet az álmatlanság vagy alvászavar.
A cirkadián ritmus felborulásának, például egy éjszakai munkát végző személy esetén, komoly egészségügyi következményei is lehetnek. Ilyen például a depresszió, vagy akár az elhízás is.
A jó hír viszont, hogy a mai korszerű világítástechnikai eszközök használatával és kis odafigyeléssel mindenre pozitív hatást gyakorolhatunk! Hogyan? Az esti vagy későesti órákban ne tartózkodjunk hideg fényben, mellőzzük vagy csökkentsük a kék fényt kibocsátó eszközök (TV, számítógép, telefon) használatát. Alkalmazzunk otthonunkban olyan lámpát vagy fényforrást melynek fényereje és színhőmérséklete szabályozható. A meleg fények használatával segítjük szervezetünket felkészülni a pihenésre.
A kiválasztásban segítünk! Írj nekünk a luxstudio@luxstudio.hu email címre. Kollégáink készséggel állnak rendelkezésedre! Szép álmokat!